Analiza porównawcza okien PCV i okien drewnianych

salon

Najważniejszą funkcją okien jest doświetlenie pomieszczeń. Z biegiem lat charakter przeszklenia budynków zmieniał się – przede wszystkim zmieniała się sama technologia ich wykonania. Współcześnie stolarka okienna najczęściej jest wykonywana z drewna i aluminium. Czym różnią się poszczególne modele i w co warto zainwestować w 2023 roku?

Czym różnią się okna drewniane od stolarki PCV?

Pod jednym względem okna PCV są bezkonkurencyjne. Chodzi o ich cenę. Zdarza się, że okna drewniane są nie tylko droższe, ale i wymagają kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. W ogólnym rozrachunku okna plastikowe to zdecydowanie najkorzystniejszy zakup. Obecnie realia rynkowe są takie, że stolarka PCV jest statystycznie tańsza o 15% od stolarki drewnianej. W przypadku produktów wykonywanych ze szlachetniejszych gatunków drewna (np. egzotycznych) ta różnica może być jeszcze większa.

Nie we wszystkich sytuacjach warto kierować się wyłącznie ceną. Okna drewniane – co nie może dziwić, zważywszy na naturalne materiały – są zdecydowanie piękniejsze. Szczególnie te modele, w których widać kolor drewna i oryginalny układ słojów. W ostatnich latach producenci okien PCV stosują okleinę imitującą strukturę drewna, jednak każdy taki materiał – nawet ten najlepiej zaprojektowany – pozostaje wyłącznie kopią naturalnego piękna tego surowca.

Czy okna plastikowe są szczelniejsze od drewnianych?

Jeżeli chodzi o poziom szczelności, to okna plastikowe i drewniane są do siebie podobne pod względem parametrów, zwłaszcza jeśli użyto do ich wykonania podobnych oszkleń i okuć. Ostatnio przeprowadzone testy wskazują, że minimalną przewagę mają jednak okna z drewna, jednak różnice są niewielkie i na co dzień mogą nie być odczuwalne. Jeżeli chodzi o izolację akustyczną, sytuacja jest podobna.