Cechy dobrej stolarki otworowej

okna PCV

Producenci stolarki otworowej starają się sprostać rosnącym wymaganiom klientów oraz coraz bardziej wyśrubowanym normom jakościowym. Z tego powodu wdrażają nowoczesne technologie produkcyjne i testują właściwości poszczególnych materiałów.
W efekcie coraz więcej dostępnych na rynku wyrobów osiąga lepsze parametry w zakresie izolacyjności i wytrzymałości. Co cechuje dobrą stolarkę otworową?

Wiatroszczelność i izolacja termiczna

W kontekście izolacyjności termicznej stolarki otworowej bardzo ważną rolę odgrywa wiatroszczelność oraz wodoszczelność. Te właściwości są oczywiście uzależnione od zastosowanych wzmocnień. Okna nie mogą odkształcać się pod wpływem wiatru, ponieważ wówczas nawet elementy o najbardziej pożądanym parametrze Uw nie będą dobrze pełnić swojej funkcji.  

W nowoczesnych konstrukcjach drzwiowo-okiennych producenci starają się w maksymalnym stopniu ograniczyć swobodne przepuszczanie zimnych podmuchów do środka. Dąży się również do minimalizowania wywiewanego ciepłego powietrza na zewnątrz. Profile okienne są dziś szerokie i wyposażone w dodatkowe uszczelki chroniące przed przewiewaniem. Współcześnie produkowane dwukomorowe pakiety szybowe cechują się ponadto bardzo niską przewodnością cieplną i są szczelnie osadzone w skrzydle.

Dobry montaż i zaufana marka to podstawa

Aby okna i drzwi nie osiadały i nie przepuszczały powietrza, muszą być dobrze zamontowane. Warto więc zlecić usługę montażu profesjonalnej firmie, która najlepiej dokona pomiarów i dopasuje poszczególne elementy do specyfiki danego budynku. Sprawdzonym wykonawcą jest m.in. firma Pendragon, która działa na rynku już od wielu lat i specjalizuje się w projektowaniu, sprzedaży oraz montażu stolarki otworowej.

Stolarka otworowa a materiał

Jakie okna lub drzwi zamówić? Na rynku wyróżnia się stolarkę z PVC, drewnianą oraz aluminiową. Wybór uzależniony jest oczywiście od indywidualnych preferencji.

Najtańsze i najbardziej rozpowszechnione są modele z PVC, tzw. „plastiki”. Ich największą zaletą jest łatwa eksploatacja i brak konieczności konserwowania. Drewniane modele są bardzo gustowne i trwałe, a przez to droższe. Pięknie prezentują się w tradycyjnie urządzonych obiektach. Z kolei aluminiowe okna i drzwi odznaczają się nieprzeciętną wytrzymałością, a na rynku stolarki otworowej istnieje wiele ciekawych rozwiązań z wykorzystaniem aluminium. Świetnie sprawdzą się w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej.