Co wpływa na cenę okien?

okna

Podczas wyboru okien zwracamy uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale również na ceny. A te mogą być różne. Porównując oferty różnych producentów, bardzo często zastanawiamy się, od czego tak naprawdę zależy ostateczny koszt okna. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czynniki, które wpływają na cenę okien

Tak naprawdę czynników wpływających na koszt okien jest bardzo wiele. Najważniejsze z nich to:

  • Materiał, z którego zostały wykonane okna. Różnice w cenie okien najczęściej wynikają z tworzywa, z jakiego zostały wyprodukowane. PCV jest obecnie najtańszym materiałem. Okna PCV zawsze będą tańsze niż stolarka aluminiowa czy drewniana. W dużej mierze wynika to z dostępności materiałów, jak i specyfiki obróbki (przykładowo, drewno wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych zabiegów produkcyjnych i lepszego zaplecza technologicznego). To wszystko wpływa na cenę. Jednak koszt różnych okien drewnianych również może się od siebie różnić w zależności od tego, z jakiego gatunku drewna zostały wykonane. Sosna jest zwykle tańsza niż rzadziej spotykany modrzew. Niemniej warto pamiętać, że okna mogą cechować się dobrymi parametrami niezależnie od tego, z jakiego materiału będą wykonane. W tym przypadku wiele zależy od potrzeb, oczekiwań i preferencji klientów.
  • Wielkość i kształt okna. To kolejne czynniki decydujący o ostatecznej cenie. Tradycyjne okna w kształcie prostokąta lub kwadratu będą znacznie tańsze niż okna o kształtach nietypowych, np. zakończone łukami. Wynika to z faktu, że ich wyprodukowanie, a także poprawny montaż, wymagają więcej pracy. Z oczywistych względów im większe okno, tym wyższa cena, gdyż więcej materiału trzeba użyć do jego produkcji.
  • Stopień zaawansowania konstrukcji. W tym przypadku cena wynika z różnorodnych dodatkowych rozwiązań, które zostały zastosowane w przypadku konkretnego modelu okien. Przykładowo, za okna o wyższym współczynniku Uw dla ramy, z większą ilością komór czy liczbą szyb z oczywistych względów zapłacimy nieco drożej. Trzeba jednak pamiętać, że ta inwestycja zapewni nam znacznie lepszy komfort termalny.
  • Dodatkowe wyposażenie i wykończenie. Wszelkie dodatkowe elementy, takie jak np. blokady antywłamaniowe czy okucia antykradzieżowe, zastosowane w oknach również mają swoją cenę, ale wpływają też na łatwość użytkowania lub bezpieczeństwo stolarki okiennej.
  • Kolorystyka okien. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale kolor okien również może wpływać na ich ostateczny koszt. Z oczywistych względów okna w standardowych kolorach będą nieco tańsze niż modele o nietypowych barwach, które wymagają specjalnego przygotowania podczas procesu produkcyjnego.