Czy okna drewniane wciąż są w modzie?

drewniane okna

Jednym z ważniejszych elementów każdego mieszkania czy domu są drzwi i okna. Osoby, które je wybierają, zwykle zwracają uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, ponieważ mają zapewniać ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych czy wizytą niepożądanych gości. Jednak oprócz tego ważne jest również, aby wspomniane elementy były estetyczne i wpisywały się w stylistykę budynku czy wnętrza. Kiedyś jednym z popularniejszych rozwiązań był montaż okien drewnianych. Czy nadal są modne? Jakie są ich wady i zalety?

Jakie okna są dziś najbardziej popularne? 

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, jeśli chodzi o wykończenia wnętrz. Obecnie największą popularnością cieszą się okna PCV, ponieważ są solidne i uniwersalne. Jednak drewno cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w przypadku drzwi wewnętrznych czy zewnętrznych, ale również w przypadku okien. Drewniane ramy cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim z uwagi na walory estetyczne, których dostarczają.

Jedną z zalet drewnianych okien, jest ich trwałość, ponieważ jeżeli są odpowiednio pielęgnowane, mogą wytrzymać nawet ponad sto lat. Co więcej, można je dowolnie formować. Są przeznaczone do tworzenia dużych przeszkleń – konstrukcja ram jest sztywna, a do tego nie ulega naprężeniom. Warto również wspomnieć, że okna drewniane można łatwo naprawić oraz pozbyć się z nich uszkodzeń, na przykład zarysowań czy ubytków.

Jakie są wady okien drewnianych i czy warto w nie inwestować? 

Osoby, które poszukują okien do swoich wnętrz oprócz funkcjonalności i estetyki zwracają również uwagę na ich cenę. Jest to jedna z barier przed zakupem okien drewnianych. Decydując się na ich zakup, należy mieć na uwadze, że są znacznie droższe niż na przykład okna PCV. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że są inwestycją na wiele lat oraz ich walory estetyczne, często zdarza się tak, że inwestorzy się na nie decydują.

Warto również wspomnieć, że okna drewniane są wymagające, jeżeli chodzi o pielęgnację. Muszą być bowiem zabezpieczone nie tylko przed wilgocią, ale również przed wahaniami temperatur czy przed insektami. Podsumowując – wybór okien powinien być uzależniony od koncepcji dotyczącej wykończenia domu oraz od budżetu.