Dlaczego parapety to ważne elementy wykończenia wnętrz?

kwiaty na parapecie

Urządzając nowe mieszkanie czy dom, zwracamy uwagę na drobne szczegóły, czasem jednak pomijamy parapety, nie wiedząc, że mogą one stanowić istotny element wykończenia wnętrza. Różnorodność materiałów sprawia, że także parapety mogą je uzupełniać, pozostając w odpowiednim dla określonego wnętrza stylu. Parapety wewnętrzne mają jednak oprócz swojej funkcji dekoracyjnej, również działanie praktyczne.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Są wśród nich:

  • parapety z kamienia naturalnego,
  • parapety z płyty MDF,
  • parapety PVC,
  • parapety POSTFORMING.

Wśród parapetów z kamienia naturalnego są te, wykonane z marmuru, granitu czy konglomeratu. Są one bardzo trwałe, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć przez lata, bez uszczerbku na wyglądzie. Parapety z płyty MDF mogą mieć dowolny kolor i często imitują one drewno, podobnie jak parapety POSTFORMING, które są oklejane dowolnymi laminatami. Każdy z tych parapetów nadaje wnętrzu inny charakter i podkreśla jego wystrój.

Rola parapetów

Oprócz pięknego wyglądu parapety mają też funkcję praktyczną. Dobrze osadzone chronią przed dostępem chłodnego powietrza do mieszkania. Co więcej, to właśnie pod nimi najczęściej umiejscowione są kaloryfery. To nie przypadek. Parapet, jeśli jest właściwie wysunięty, kieruje ciepło wytworzone przez kaloryfer do wnętrza pomieszczenia, a nie na okno. Parapet chroni także grzejnik przed nadmiernym osadzaniem się kurzu na jego powierzchni. Właściwie zamontowane parapety pełnią więc niebagatelną rolę w utrzymaniu ciepła i właściwym jego rozprowadzeniu w domu czy mieszkaniu.

Czy parapet można wymienić?

Remontując wnętrze, warto pomyśleć o wymianie parapetów, które podobnie jak inne elementy wystroju i wyposażenia ulegają zużyciu. Oczywiście parapety można wymienić, choć wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia niewielkiego remontu. Jeśli jednak zależy nam na zmianie wizualnej, a sam parapet jest w dobrym stanie technicznym, warto rozważyć zastosowanie nakładki parapetowej. To sposób na szybką zmianę wyglądu parapetu, bez konieczności usuwania starego. Nakładka taka jest wykonana z oklejonego PCV i może przedłużyć żywotność parapetu i całkowicie odmienić jego wygląd.