Jak dopasować okna do stylu wnętrza?

wybór okien

Różnorodność związana z wyglądem estetycznym okien jest ogromna i wynika z gustów klientów, które także są bardzo zróżnicowane. Taka elastyczna oferta umożliwia idealne dopasowanie rodzaju okien do wnętrza i indywidualnych upodobań. Jak to jednak zrobić, by uzyskać optymalny efekt dopasowania okna do charakteru wnętrza?

Od czego zacząć?

Wybierając okna do domu czy mieszkania, bez względu na to, czy jest to remontowane, czy całkiem nowe lokum, trzeba się zastanowić, jaki styl będzie dominował we wnętrzu. Czy będą to minimalistyczne pomieszczenia o chłodnym i prostym wystroju, czy raczej stylizowane na wiejską chatę pokoje pełne bibelotów i tekstyliów. A może będzie królował tam eklektyzm czy elegancki styl pałacowy? Ważne jest także określenie kolorystyki dominującej. Zasada ogólna mówi, że stolarka, a więc okna i drzwi powinny być w jednym kolorze. Określenie więc własnych planów i upodobań związanych z pomieszczeniami, w znacznym stopniu ułatwia wybór właściwych okien.

Wybór koloru

Najlepsze firmy oferujące okna posiadają szeroką paletę możliwości kolorystycznych. Ramy okienne mogą być szare, antracytowe, bazaltowe, czy klasycznie białe. Miłośnicy drewna mogą wybierać spośród wielu rodzajów oklein tego typu. Bardzo oryginalnym wyborem, znajdującym zastosowanie zwłaszcza przy renowacji budynków wpisanych do rejestru zabytków, są kolory zielony czy czerwony. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania dwóch kolorów na jednym oknie: innym od strony zewnętrznej, a innym od wewnętrznej, co umożliwia dopasowanie koloru zarówno do elewacji budynku, jak również stylu pomieszczeń w jego wnętrzu.

Kształt okna

O kształcie okna decyduje się już na etapie projektowania budynku, zatem ich styl jest już w dużym stopniu zdefiniowany od początku. Okna mogą być bardzo duże, z ogromnymi przeszkleniami, ale także niewielkie. Jeśli chodzi o rozmiary i kształty, różnorodność także jest ogromna. Ważnym elementem, nadającym oknu szczególnego charakteru są szprosy, które doskonale pasują do domów w eleganckim stylu, ale także do wnętrz w stylu retro.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wybierając okno, warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak rodzaj klamki, czy kolor rdzenia, a nawet uszczelek. Takie niewielkie drobiazgi mają znaczenie estetyczne, zwłaszcza dla osób ceniących sobie dbałość o każdy detal wystroju. Warto więc wiedzieć, że w zakresie estetyki i wyglądu okna istnieje możliwość kreowania go w niemal każdym szczególe.