Jak nowoczesna architektura budowlana korzysta ze stolarki aluminiowej?

fasada aluminiowa

Współcześni konstruktorzy i architekci coraz śmielej stawiają na aluminium w nowoczesnych projektach. Stolarka aluminiowa swoją rosnącą popularność zawdzięcza ze względu na doskonałe czynniki i właściwości, takie jak: mała gęstość, dobra plastyczność, świetna przewodność cieplna i elektryczna czy duża odporność na korozję. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie są zastosowania stolarki aluminiowej w nowej architekturze!

Jakie są zalety tworzyw aluminiowych?

Przyglądając się nowym formom przestrzennym w architekturze, można odkryć, że coraz częściej są one wykonane z tworzyw aluminiowych. Są to materiały, które sprawdzą się przy projektowaniu zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych części budynków. Korzystanie ze stopów aluminium sprawiło, że ciężar konstrukcji mógł ulec obniżeniu, ograniczono zużycie ciężkich materiałów budowlanych, obniżono koszt eksploatacji, a także podniesiono wartość użytkową i estetyczną obiektów. Stolarka aluminiowa – dla architektów – to nowe środki wyrazu, które powiększają pole twórczej wyobraźni. To udane połączenie oryginalnych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych z niebanalną estetyką.

Co buduje się z aluminium?

Z materiałów aluminiowych można wykonać m.in. elewacje, fasady, pokrycia dachowe, ściany okienne, konstrukcje nośne, poręcze, bramy przesuwne, słupy oświetleniowe, półki, konstrukcje do przeznaczenia przemysłowego (szczególnie do użytku w bardzo agresywnych środowiskach), zbiorniki do magazynowania różnych mediów. W nowoczesnym budownictwie stolarka aluminiowa sprawdza się również w roli konstrukcji ścian osłonowych, np. w halach wystawowych i sportowych, pawilonach handlowych czy we współczesnych biurach.

Profilowe aluminiowe sprawdzają się również przy modernizacji starych obiektów. Wyróżniają się praktycznością – ich montaż i eksploatacja nie wymagają skomplikowanego przygotowania. Stolarkę aluminiową można wykorzystać do zadań specjalnych – szczególnie w przypadku ryzyka pożaru. Drzwi lub ściany aluminiowe mogą pełnić funkcję przegrody ognioodpornej.