Jak określać wymiary okien?

mierzenie okna

Odpowiednio dobrane okna sprawiają, że pomieszczenie jest optycznie większe oraz jaśniejsze. W związku z tym przyjemnie się w nim przebywa, niezależnie od tego, czy domownicy pracują albo odpoczywają. Obecnie okna są również doskonałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Można je dopasować zarówno do stylu nowoczesnego, jak i np. prowansalskiego. Jednak, aby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba zamontować okna. Jak je dobrze dopasować?

Jak prawidłowo zmierzyć okna?

Podczas montażu okien w nowym domu czy mieszkaniu, a także w czasie wymiany starszych wariantów na nowsze, z lepszymi parametrami, wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo zmierzyć okna. Przyjęło się, że wymiary okien dobrze podawać w milimetrach, a także fakt, że można najpierw wskazać szerokość, a potem wysokość okna. Ta zasada dotyczy wszystkich typów okien, aby uniknąć nieporozumień, lepiej postawić na jedną metodę podawania wymiarów. Obecnie odchodzi się od określania typowych rozmiarów  okien. Powszechniejsze jest produkowanie okien pod wielkość otworu w murze, w celu jego jak najlepszego dopasowania. Jednak o podanie właściwych wymiarów warto poprosić fachowca, ponieważ nie trudno o popełnienie błędu.

O jakiej zasadzie pamiętać podczas określania wymiaru okna? Jeśli ma się do czynienia z otworem bez węgarka, to po pierwsze trzeba zmierzyć szerokość otworu i od uzyskanej sumy odjąć 3-5 centymetrów. Następnie określamy wysokość i tym razem odejmujemy 5-7 centymetrów, ponieważ 3 centymetry zajmie listwa montażowa, a 2 zostawia się na górną szczelinę. Jeżeli otwór ma węgar, to należy zmierzyć szerokość otworu w najwęższym miejscu, po czym dodać około 3 centymetrów na każdy bok. Z kolei wysokość mierzy się od parapetu zewnętrznego aż do dolnej krawędzi węgarka. Po czym trzeba dodać od 3 do 3,5 centymetrów, aby uwzględnić zachodzenie górnej ościeżnicy za nadproże oraz wziąć pod uwagę czy obecny parapet pozostanie, czy będzie wymieniony na nowy. Trzeba pamiętać, że jest to ogólna zasada, która nie zawsze będzie się sprawdzać. Podczas podawania wymiarów okna nie można się pomylić, dlatego lepiej nie ryzykować i nie mierzyć ich samodzielnie. Lepiej zlecić to zadanie wykwalifikowanym monterom, którzy mogą też zamontować okna.