Kupując nowe okna od producenta, musimy pamiętać, by zadbać o profesjonalny montaż stolarki otworowej. W branży panuje przekonanie, że zdecydowana większość zgłaszanych usterek dotyczy niewłaściwie przeprowadzonego montażu. Warto zatem zdecydować się na zakup okien w sprawdzonych punktach, oferujących usługi montażowe na najwyższym poziomie.
Czym charakteryzuje się montaż standardowy?
Bardzo dużą popularnością cieszy się montaż standardowy okien, którego charakter jest dopasowywany do rodzaju i grubości ściany, a także do typu zastosowanych materiałów. Zanim ekipa montażowa podejmie się jakichkolwiek działań, musi powstać fachowy projekt wykonawczy. Kluczowe jest odpowiednie usytuowanie okna w grubości ściany – w ten sposób można zminimalizować ryzyko strat ciepła.
Jak wygląda prawidłowy montaż okna?
O prawidłowości montażu okien często decydują także dokonane pomiary. W dalszej kolejności należy zachować szczeliny o właściwej szerokości, które odpowiadają za idealne wypoziomowanie i ustawienie okien. Dlaczego prawidłowe ustawienie w otworze jest tak ważne? To konsekwencja tego, że każde przerwanie ciągłości ściany może narazić przegrodę na obniżenie parametrów cieplnych.
Właściwy montaż – po zakończonym demontażu starej stolarki otworowej i oczyszczeniu muru – polega głównie na ustawieniu ościeżnicy zarówno w pionie, jak i poziomie. Następnym etapem prac będzie jej stabilizacja za pomocą klinów oraz sprawdzenie, czy rama posiada kąty proste. Aby przykręcić okno do ściany, należy użyć stalowych kotew, które zniwelują niewielkie odkształcenia mogące powstać na skutek ruchów konstrukcji.
Przestrzeń, która powstała między ościeżnicą a murem, powinna być wypełniona pianką poliuretanową, która chroni to miejsce przed wilgocią i ucieczką ciepła. Ostatnim etapem są prace wykończeniowe, związane np. z tynkowaniem glifów czy regulacją okuć.