Jak zamontować nowe drzwi bez demontażu ościeżnic?

drzwi

Drzwi to element wyposażenia domu, który raz zamontowany zwykle służy nam przez lata. Zdarzają się jednak przypadki, gdy z powodu uszkodzenia lub zmiany aranżacji wnętrz decydujemy się na ich wymianę. Niestety chcąc wymienić drzwi, musimy też pomyśleć o ościeżnicach, które stanowią istotny element całej konstrukcji — a to już znacznie większe przedsięwzięcie. Demontaż ościeżnic oznacza remont, a więc sporo pracy i jeszcze więcej sprzątania.

Czy można wymienić drzwi bez konieczności demontażu starych ościeżnic? W przypadku drzwi wewnętrznych zdecydowanie tak! W drzwiach zewnętrznych, z uwagi na wymaganą szczelność i ciaśniejsze spasowanie zamków, nie polecamy tego rozwiązania. Więcej informacji na temat montażu nowych drzwi wewnętrznych bez demontażu ościeżnic znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Gdy istniejące ościeżnice nadają się do dalszego użytkowania…

Często zdarza się tak, że istniejące ościeżnice są w całkiem dobrym stanie, a wymiany wymagają wyłącznie drzwi — np. są zniszczone, stare lub zwyczajnie nam się nie podobają. Wówczas najlepszym i zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będzie zakup nowych skrzydeł drzwiowych, a pozostawienie ościeżnic.

Jest to opcja najłatwiejsza, chociaż czasami może pojawić się problem z doborem idealnie dopasowanych drzwi, szczególnie jeśli ograniczamy się do oferty standardowych marketów budowlanych. Dlatego najlepiej skontaktować się z naszą firmą. Jesteśmy w stanie dopasować skrzydło drzwiowe do najbardziej nietypowych ościeżnic. Jeśli będzie taka konieczność, wymienimy również zawiasy, przesuniemy zaczep zamka, a nawet zwęzimy drzwi i okleimy to miejsce. Oprócz tego nasi klienci mogą zlecić nam wykonanie drzwi na dowolny wymiar. Zrobimy wszystko, co trzeba, aby w twoim domu zagościły nowe drzwi bez demontażu ościeżnic.

Gdy chcesz odmienić wygląd ościeżnic, ale nie masz zamiaru ich demontować?

Można uniknąć demontażu ościeżnic, a jednocześnie odmienić ich wygląd. Jest to możliwe za sprawą specjalnej zabudowy. To najlepszy sposób, aby uniknąć kapitalnego remontu.

Stare ościeżnice są często nieestetyczne, pokryte kilkoma warstwami farby, ich powierzchnie są nierówne, widoczne są mocowania i niewykorzystane otwory. Ich renowacja byłaby czasochłonna i mogłaby nie przynieść oczekiwanych efektów. Pozostaje też kłopot z luźnymi zawiasami. Nawet jeśli obecne ościeżnice są proste, warto zastanowić się nad ich wymianą, aby idealnie pasowały do drzwi.

Zabudowa jest odmianą ościeżnicy, która dzięki specyficznej budowie pozwala zamontować drzwi o standardowej szerokości bez konieczności demontażu starych ościeżnic. Taka zabudowa wyposażona jest w nowe zawiasy, zaczep zamka i uszczelkę. Co ważne, jeśli zamówimy ją wraz z drzwiami, to będzie dokładnie w tym samym kolorze i wykończeniu co one. W tym przypadku konstrukcja obejmuje i pokrywa w całości stare ościeżnice, nie zmniejszając przy tym szerokości skrzydeł drzwiowych. A jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z drzwi w pomieszczeniu, np. w kuchni, możesz zdecydować się na wersję ościeżnic typu tunel, czyli bez zawiasów, zaczepu zamka i uszczelki.