Jak zbudowane są szyby okienne?

okno

Wybór okien do domu to bardzo istotna decyzja, która diametralnie zmienia wygląd, a także wpływa na funkcjonalność budynku. Zazwyczaj skupiamy się jednak na wielkości okien czy kolorze ram okiennych. Czy jednak wiesz, jak zbudowane są nowoczesne szyby okienne? Sprawdźmy.

Rodzaje i budowa szyb okiennych

W nowoczesnym budownictwie najczęściej stosuje się okna drewniane, PCV lub aluminiowe, które składają się z szyb zespolonych. Szyby te zbudowane są z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny – argon albo ksenon, które mają za zadanie poprawienie izolacyjności termicznej okien. Hermetyczną przestrzeń, w której znajduje się gaz, nazywamy komorą. Standardowo ma ona 16 mm szerokości. Stąd okna często oznaczane są na przykład w następujący sposób: 4/16/4 argon – oznacza to dwie szyby o grubości 4 mm i komorę pomiędzy nimi o szerokości 16 mm wypełnioną argonem.

Oprócz klasycznych jednokomorowych szyb zespolonych mogą one też występować w wersji dwu- lub trzykomorowej. Im większa ilość komór, tym lepsze parametry izolacyjne okna, ale zarazem większy jego ciężar i cena. Okazuje się jednak, że szyby także mogą występować w różnych rodzajach mających za zadanie spełnianie wielorakich funkcji.

  • Szyby ciepłochronne – inaczej zwane szybami thermofloat. Mają za zadanie wpuszczać do środka promieniowanie słoneczne, jednocześnie zapobiegając uciekaniu ciepła na zewnątrz. Dzięki takiej funkcji pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu i osiągnąć lepsze parametry termoizolacyjne okien. Zbudowane są tak samo jak tradycyjne szyby zespolone, lecz jedna z ich warstw pokryta jest powłoką niskoemisyjną z tlenków szlachetnych.

  • Szyby antywłamaniowe – mają spełniać wiadomą funkcję: zabezpieczać dom przed włamaniem, dzięki czemu towarzystwa ubezpieczeniowe uznają budynek za odpowiednio bezpieczny. Tafle szkła w tego rodzaju szybach przełożone są dodatkowo specjalną, odporną na rozdarcie folią.

  • Szyby refleksyjne – wykorzystane w nich szkło może być specjalnie barwione lub pokryte warstwą tlenków metali, która działa na zasadzie lustra: odbija część promieniowania, a przy okazji utrudnia włamywaczom ustalenie, co dzieje się wewnątrz budynku.

  • Szyby dźwiękochłonne – dobrze sprawdzą się w budynkach położonych na przykład przy ruchliwych drogach, gdyż wyciszają pomieszczenia, tłumiąc dźwięki dobiegające z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki grubszej i cięższej budowie, dlatego okna powinny być wówczas wyposażone w mocniejsze ramy i okucia, a najlepiej także nawiewniki o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

  • Szyby absorpcyjne – nazywane także szybami antisol ze względu na funkcję pochłaniania części promieni słonecznych, co z kolei pozwala chronić wnętrza przed przegrzaniem. Szkło wykorzystane w szybach absorpcyjnych jest najczęściej barwione – szare, brązowe, niebieskie bądź zielone. Przepuszczalność promieni maleje proporcjonalnie do grubości i koloru szyb.

Jak więc wyraźnie widać, szyby zespolone mogą pełnić przeróżne praktyczne funkcje w naszym domu czy mieszkaniu. Warto wiedzieć, jakie opcje są dostępne u producentów, aby móc jak najlepiej dostosować okna do swoich potrzeb.