Jakie drzwi zewnętrzne wybrać, by ustrzec się przed włamaniem?

drzwi antywłamaniowe

Drzwi wejściowe to nie tylko dodatkowa ozdoba fasady budynku, lecz również bariera strzegąca wnętrza domu przed wizytą nieproszonych gości. Zadaniem dobrych drzwi jest powstrzymanie przypadkowych włamywaczy i maksymalne utrudnienie wejścia do środka nawet dobrze przygotowanym przestępcom, wyposażonym w różne narzędzia i akcesoria.

Wybór drzwi zewnętrznych powinien być więc związany zarówno z ich funkcją ochronną, jak i odpowiadającą nam estetyką. Nie wolno też zapominać o dobrych właściwościach akustycznych, czyli zdolności do tłumienia dźwięków oraz termoizolacyjności chroniącej przed utratą ciepła.

W co powinny być wyposażone solidne drzwi zewnętrzne?

W drzwiach zewnętrznych, które będą w stanie prawidłowo zabezpieczyć wnętrze budynku, jednymi z najważniejszych cech są właściwa konstrukcja i dobrze dobrane akcesoria.

Drzwi odporne na włamanie powinny mieć solidną metalową ościeżnicę umożliwiającą dobre osadzenie w murze. Skrzydło powinno być zrobione ze stalowej ramy, wytrzymałych płyt stalowych stanowiących ich zewnętrzną powierzchnię oraz umieszczonej w skrzydle kratownicy z prętów. Wszystkie te elementy powinny być odporne na próby przecięcia czy przewiercenia.

Kolejnymi istotnymi elementami są okucia. Drzwi zewnętrzne powinny być wyposażone w bolce, uniemożliwiające ich wyważenie oraz zawiasy, które są tak rozmieszczone, że nie jest możliwe ich przecięcie. Nieodzownym wyposażeniem drzwi zewnętrznych zabezpieczających przed włamaniem są atestowane zamki z wieloma ryglami umieszczonymi w różnych miejscach.

Jeśli drzwi są wyposażone w przeszklenia, powinny one być wykonane ze szkła klejonego, które jest wzmacniane specjalnymi foliami.

Atestowane drzwi antywłamaniowe

Najlepszym wyborem, który najdoskonalej zabezpieczy dom przed intruzami, będą drzwi antywłamaniowe. Powinny być wykonane według obowiązujących norm i mieć potwierdzający ten fakt certyfikat wydany przez Instytut Techniki Budowlanej albo Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Drzwi antywłamaniowe wg normy PN-EN 1627:2011 muszą mieć klasę 3 lub 4. Według dawniej stosowanej normy PN-90/B-92270 będzie to klasa C.

Warto pamiętać, że drzwi antywłamaniowe powinny być zamontowane ściśle według zaleceń ich producenta.