Jakie są różnice między roletą a żaluzją?

żaluzje w oknie

Rolety i żaluzje to dwa rodzaje przesłon okiennych, które coraz częściej wypierają z wnętrz firany i zasłony lub są używane razem z nimi. Jakie są główne różnice pomiędzy roletami i żaluzjami oraz który wariant daje większe możliwości wyboru pod względem dostępnych wzorów i kolorów?

Materiał wykonania

Główną różnicą pomiędzy roletami a żaluzjami jest to, z jakich surowców są one produkowane. Rolety wykonuje się przy użyciu tkanin naturalnych, syntetycznych lub ich mieszanek, natomiast żaluzje produkuje się z aluminium, różnych rodzajów drewna lub tworzyw sztucznych.

Konstrukcja oraz sposób zwijania

Przesłony te różnią się również tym, w jaki sposób się je zwija. Rolety – zgodnie z nazwą – są rolowane, natomiast listewki w żaluzjach zwane lamelami obracają się pod kątem 180o. Lamele te mogą być również ustawiane w różnych pozycjach, co umożliwia stopniowanie ilości światła docierającego do wnętrza, bez konieczności całkowitego zwijania żaluzji. Podobne rozwiązanie jest jednak stosowane w roletach dzień noc, które mamy w ofercie naszego sklepu. Są one stworzone z dwóch pasów tkaniny, grubszej nieprzepuszczającej światła i cienkiej niemalże przezroczystej, dlatego zaciemniają pomieszczenie, nie blokują jednak całkowicie dostępu do światła.

Design, kolorystyka i rodzaje

Kolejną różnicą pomiędzy żaluzjami a roletami jest to, jak wiele różnych wariantów konstrukcyjnych i kolorystycznych można zakupić. Okazuje się, że zdecydowanie większy wybór klient ma w przypadku zakupu rolet, które nie tylko dostępne są w niemalże każdym kolorze, ale także mogą mieć wiele wariantów wykończenia. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się nie tylko rolety dzień noc, ale również rolety austriackie, rzymskie, plisowane, a nawet z widocznymi na nich rysunkami. W przypadku żaluzji możliwość wyboru jest zdecydowanie mniejsza, a w ofercie producentów najczęściej można znaleźć barwy neutralne, które cieszą się największą popularnością.

Oferta rolet i żaluzji – pomimo znaczących różnic pomiędzy nimi – jest na tyle szeroka, że bez wątpienia każdy klient znajdzie wariant idealnie dopasowany do swojego wnętrza.