Jakie standardy powinny spełniać drzwi zewnętrzne?

metalowe drzwi zewnętrzne

Zakup drzwi zewnętrznych do domu to bardzo ważna inwestycja. Umiejętnie dobrane drzwi wejściowe na pewno poprawią bezpieczeństwo wszystkich domowników. Ważne, aby stolarka drzwiowa spełniała pewne normy i standardy. Jakie parametry drzwi zewnętrznych są najważniejsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie powinny być drzwi zewnętrzne?

Rozmiary drzwi wejściowych są regulowane przez prawo budowlane – powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jeżeli planujesz zakup drzwi dwuskrzydłowych, pamiętaj, że jedno ze skrzydeł nie może być węższe niż 90 centymetrów. Drzwi zewnętrzne to wizytówka każdego domu. W związku z tym ich kształt musi zapewnić komfortowe poruszanie się. A ich wygląd powinien korespondować z estetyką samego budynku i najbliższego otoczenia. Najważniejsze jednak są parametry odpowiadające za bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Jakie parametry powinny mieć drzwi wejściowe?

Jednym z najważniejszych zadań drzwi zewnętrznych jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz obiektu, a także izolowanie domu przed niską temperaturą panującą na zewnątrz. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Nie powinien on przekraczać 2,6 W/m2K. My jednak polecamy modele o jeszcze niższej wartości tego współczynnika, gdyż zapewnią one zdecydowanie mniejsze straty energii koniecznej do ogrzania domu.

Jeśli mowa o izolacyjności, należy wspomnieć o parametrach akustycznych. Jeżeli kupujemy drzwi do mieszkań w bloku, to nie powinny mieć one niższego współczynnika Rw niż 30 dB. Muszą one wytłumić odgłosy sąsiadów i inne dźwięki dochodzące z klatki schodowej czy podwórka. Wartość współczynnika Rw – w przeciwieństwie do współczynnika przenikania ciepła – powinna być jak największa, gdyż im większa wartość, tym lepsza izolacyjność akustyczna drzwi zewnętrznych.