Metody zabudowy balkonów

zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu to ważna kwestia, szczególnie w przypadku bloków czy kamienic. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni, która może zostać urządzona we własnym stylu – niezależnie od pory roku. To również możliwość stworzenia swego rodzaju prywatności. Zabudowa balkonu może być wykonana na różne sposoby – istnieją jednak pewne ograniczenia. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zabudowa balkonu – czy konieczne są pozwolenia?

Jeżeli balkon jest częścią bloku lub kamienicy, w której znajduje się mieszkanie, jego zabudowa może wpływać na zmianę w wyglądzie całej elewacji. Decydując się na zabudowę, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej zgody od spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowo, jeżeli dany budynek został wpisany do rejestru zabytków, konieczne będzie uzyskanie kolejnego pozwolenia – tym razem od konserwatora zabytków. Jeżeli decyzja o zabudowie balkonu zostanie podjęta bez stosownych pozwoleń, dochodzi do sytuacji związanej z samowolką budowlaną – takie działania są karalne.

Oszklenie balkonu

Jednym ze sposobów na zabudowanie balkonu jest szkło. Dzięki niemu możliwa jest ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dodatkową zaletą oszklonego balkonu jest utrzymanie stosunkowo jednolitej temperatury – oszklony balkon chroni przed utratą ciepła. Szklana zabudowa to również dodatkowa zapora przed nieproszonymi gośćmi w postaci owadów czy gołębi. Warto również zaznaczyć, że oszklony balkon stanowi dodatkową ozdobę dla budynku.

Decydując się na oszklenie balkonu, warto również pamiętać o doborze odpowiedniego szkła – hartowanego. Dodatkową ozdobę będą stanowiły elementy ślizgowe, które wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej. Dzięki odpowiedniej szybie i mocowaniom zabudowa balkonu stanowi jego ciekawy dodatek.

Sposoby zabudowania balkonu

Wyróżnia się dwa sposoby zabudowy balkonu. W zależności od indywidualnych preferencji można wybrać sposób:

  • ramowy,
  • bezramowy.

Ramowe zabudowy polegają na oprawieniu każdej z szyb w specjalny profil. Pozwala to na przesuwanie poszczególnych elementów wzdłuż prowadnicy. Dodatkowo możliwe jest zamontowanie uszczelek szczotkowych – dzięki nim uzyskuje się lepszą izolację od zewnętrznego hałasu oraz ogranicza się przedostawanie do wnętrza kurzu. Drugi sposób – bezramowy – polega na zamontowaniu szyb bez ram, przez co cała konstrukcja jest praktycznie niewidoczna z zewnątrz.