Najważniejsze parametry techniczne okien

parametry techniczne okien

Wybierając okna do swojego domu, sugerujemy się zazwyczaj przede wszystkim ich ceną. Jednak koszt okna nie zawsze jest najlepszym doradcą, dlatego dzisiaj przedstawimy Państwu najważniejsze parametry techniczne okien, na które warto zwracać uwagę przy ich zakupie. Najważniejszy jest bowiem stosunek ceny do jakości, a jakość trzeba umieć rozpoznać.

Parametry techniczne okien

Zanim zdecydujemy się na konkretne okna, dokładnie przejrzyjmy ich dokumentację techniczną, w której zawarte są szczegółowe informacje dotyczące ich jakości.

1. Współczynnik przenikania ciepła (U)
Ten parametr opisuje, ile ciepła w ciągu jednej godziny przeniknie przez 1m2 powierzchni płaskiej okna. Warto zwrócić uwagę na jego wartość, bowiem im jest ona niższa, tym szczelniejsze jest okno, więc będzie ono generowało niższe straty ciepła, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Wartość tego parametru jest zależna od kilku czynników: budowy profili, konstrukcji okna, zastosowanego pakietu szybowego, rodzaju użytych uszczelnień oraz jakości wykonania produktu.

2. Współczynnik przepuszczalności światła (Lt)
Określa on, jaką ilość padającego na szybę światła, przepuszcza ona do wnętrza domu. Parametr ten określa przejrzystość pakietu szybowego zastosowanego w danym modelu okna.

3. Izolacyjność akustyczna okna
Parametr ten informuje nas, w jakim stopniu dane okno będzie chronić wnętrze domu przed hałasem. Dzięki dobrej izolacyjności akustycznej domownicy będą mieli możliwość odcięcia się od szumów i hałasów dobiegających z zewnątrz, co ma bezpośredni wpływ na jakość wypoczynku i szybkość regeneracji organizmu.

4. Szczelność okna
Parametr ten określa, ile powietrza przeniknie przez szczeliny w oknie w ciągu godziny. Jeżeli w domu jest zamontowana wentylacja nawiewno-wywiewna, to wszystkie zamontowane w nim okna powinny być szczelne. Jeśli natomiast zastosowana jest inny rodzaj wentylacji, to okna powinny zapewniać właściwą infiltrację powietrza, co można uzyskać przez montaż urządzeń nawiewnych (np. nawiewników okiennych) w oknach lub drzwiach balkonowych.

5. Odporność na obciążenie wiatrem
Parametr ten określa sztywność okna. Dzięki niemu wiemy, pod wpływem jakiej siły wiatru rama okna się ugnie. W naszych warunkach klimatycznych wystarczające są okna o klasie C-2.

6. Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej
Jest to informacja, dzięki której możemy wywnioskować, ile energii słonecznej przeniknie przez szybę do wnętrza domu. Okna z wysoką wartością tego współczynnika będą powodowały, że więcej ciepła słonecznego będzie dostawało się do środka pomieszczeń.