Okna okrągłe w domu jednorodzinnym – hit czy kit?

okno

Poza oczywistymi funkcjami okien w domach jednorodzinnych, jakimi są zapewnienie izolacji termicznej oraz światła wewnątrz budynku oraz możliwość przewietrzenia go, okna pełnią tam jeszcze dodatkową rolę. Jest nią estetyka. Okna w domach jednorodzinnych urozmaicają charakter elewacji oraz wnętrza budynku, a niekiedy mu go nadają. Można swój dom szczególnie wyróżnić na tle innych decydując się na okna okrągłe, zwane inaczej rozetowymi.

Dawniej okrągłe okno projektowane w budynkach o charakterze tradycyjnym. Najbardziej znanym przykładem takiej architektury są dworki z okrągłymi i półokrągłymi oknami. Nieco później, w  dobie modernizmu, okrągły kształt okien wykorzystywano przy projektach jednobryłowych domach-kostkach. Dziś można je zobaczyć w domach różnego typu, zarówno tych, którym bliżej do tradycji, jak i tych zbliżonych do współczesnych trendów. 

Okrągłe okna i dom jednorodzinny – to świetny pomysł!

Czy okrągłe okna pasują do domu jednorodzinnego? Zdecydowanie! Okna okrągłe raczej nie będą spełniać innej funkcji niż ta estetyczna, w związku z tym nie należy przesadnie przejmować się doświetleniem w przestrzeni w jego pobliżu. Okna tradycyjne powinny za to zrekompensować te braki w doświetleniu. Dobrze jednak umieszczać okna okrągłe w przestrzeniach niewymagających znaczącej ilości światła dziennego, jak np. w strefie komunikacyjnej (np. klatka schodowa), albo małych wnętrzach, takie jak łazienka lub spiżarnia.  

Okrągłe okna, inspirowane budownictwem okrętowym, mogą nadać domom jednorodzinnym niepowtarzalnego stylu i wyróżnić je wśród pozostałych. By tak się stało należy umieścić je w odpowiednim miejscu na elewacji. Zadaniem okien rozetowych jest podkreślenie innych, charakterystycznych elementów elewacji domu, jak m.in.: lukarna, facjata, ryzalit, czy wykusz. Oprócz tego, wyróżnia się nimi wnęki i podcienia. Dzięki temu podkreślana jest wówczas symetryczna kompozycja detalu, jak i ściany elewacyjnej. Właśnie dlatego, okna rozetowe wykorzystywane są często do zwieńczenia szczytowej ściany budynku.