Problem nieszczelnych okien. Jak się z nim uporać?

okno

Okazuje się, że nieszczelności w oknach pojawiają się nie tylko w starych budynkach. Również stosunkowo nowe okna PCV mogą przejawiać takie problem. Słyszymy wówczas, że ciągnie od okien, że są one nieszczelne. Czy jednak wiemy w jaki sposób można sobie z tym problemem skutecznie poradzić? Z pewnością warto poznać rozwiązania i pozbyć się dokuczliwego problemy w naszym domu.

Skąd bierze się problem nieszczelnych okien?

Zwykle wysokiej jakości okna nie powodują takiego problemu. Za główną przyczynę nieszczelności uznaje się powszechnie starą stolarkę okienną, która zamontowana została, w czasach, gdy jeszcze nie obowiązywały dokładne normy dotyczące termoregulacji. Jednak okazuje się, że nieszczelność może pojawić się również w nowych oknach. Przyczyny w większości przypadków są łatwe do zidentyfikowania. Jednym z podstawowych problemów jest nieprawidłowy montaż, dlatego warto zamawiać okna razem z montażem i gwarancją producenta. Stosunkowo często pojawia się również problem niewłaściwej regulacji okna, czyli docisku skrzydła do ramy. W takiej sytuacji problem jest łatwy do rozwiązania samodzielnie. W tym celu należy przekręcić rolkę ryglującą, która znajduje się w okuciu każdego okna.

W jaki sposób uszczelnia się okna?

Jak zaznaczają specjaliści z firmy Pendragon, w przypadku tych najstarszych okien, zwykle jedynym słusznym wyjściem jest ich wymiana. Jednak najważniejsze jest uchwycenie przyczyny nieszczelności i w ten sposób znaleźć też najlepsze rozwiązanie. Jeśli okna nie są właściwie wyregulowane to je wyregulować samodzielnie lub zatrudnić specjalistę. Można również korzystać z rozwiązań doraźnych, takich jak naklejenie taśm uszczelniających, wykorzystanie specjalnych gąbek uszczelniających lub listew uszczelniających. Jeśli z kolei okna zostały źle zamontowane to niezbędne może okazać się przebudowanie konkretnego ich elementu, lub osadzenie na nowo o ile to możliwe, dla uzyskania optymalnej szczelności. Tak więc rozwiązanie problemu nieszczelności okien może być zupełnie inne w każdym przypadku i konieczne jest rozpatrzenie naszej sytuacji.