Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe świetnie sprawdzą się w termomodernizowaniach oraz nowo powstających budynkach. Te systemy rolet mogą być ukryte pod izolacją i tynkiem, dzięki czemu są niewidoczne i nie zaburzają estetycznie wyglądu budynku.

 

roleta zewnętrzna podtynkowa

 

Rolety podtynkowe nie wpływają negatywnie na sposób uszczelnienia i zamocowania okien. Górne ościeżnice okien można prawidłowo, mechanicznie zamocować do nadproży, a następnie uszczelnić. W praktyce ma to znaczenie zwłaszcza przy dużych konstrukcjach jak przesuwne okna tarasowe typu PSK lub HST, gdzie dzięki zastosowaniu rolet podtynkowych nie dochodzi do przedmuchów czy spękań tynków, nie pogarsza się odporność okien na obciążenie wiatrem, a cała konstrukcja pozostaje sztywna.

 

Planując zastosowanie rolet zewnętrznych dla nowo budowanego domu, warto skonsultować się z architektem. Dla rolet podtynkowych, na etapie wznoszenia ścian, przygotowuje się odpowiednie miejsca w nadprożach lub przewiduje się odpowiednio grubą warstwę ocieplenia. Dodatkowo miejsca styku skrzynek roletowych z nadprożami warto obłożyć materiałem izolacyjnym. Nasi handlowcy doradzą Ci jak wykonać to w praktyce, powiedzą ile miejsca potrzebnego jest w nadprożach i zwrócą uwagę na najczęściej popełniane błędy.

roleta zewnętrzna podtynkowa - montaż

 

W przypadku gdy ściany są już wymurowane, w nadprożach nie zaplanowano miejsca dla rolet, a grubość ocieplenia jest na tyle mała, że nie pozwala na ukrycie w nim skrzynek, proponujemy montaż rolet podtynkowych z obniżeniem okien i zastosowaniem poszerzeń, które następnie można dodatkowo w dowolny sposób ocieplić i wykończyć. Taki montaż znajduje zastosowanie np. w ścianach jednowarstwowych.

montaż rolety podtynkowej z obniżeniem okien

 

 

 Kolorystyka pancerzy:

orzech

złoty dąb

winchester

dąb bagienny

mahoń

srebrny

biały

szary

ciemny beż

beż

jasny szary

ciemny brąz

brąz

zielony

biel kremowa

kość słoniowa

bordowy

czarny

antracyt

stalowa oliwka

szary bazaltowy

 
 

Dodatkowa kolorystyka oklein:

grafit metallic

grafit metallic

palisander

palisander

czekoladowy

czekoladowy

dąb ciemny

dąb ciemny

siena noce

siena noce

szary kwarcowy

szary kwarcowy

alu szczotkowane

alu szczotkowane

sheffield oak

sheffield oak

 

Obsługa

Roletami podtynkowymi można sterować ręcznie lub elektrycznie.

Rolety ręczne obsługuje się:

  • linką i zwijaczem
  • sprężyną i zamkiem baskwilowym

Rolety elektryczne wyposażone są w napędy rurowe. Do ich obsługi wykorzystuje się:

  • przełączniki (pojedyncze, podwójne, kluczykowe itp.)
  • piloty (jedno i wielokanałowe, naścienne, z programatorem czasowym itp.)

Ciekawym rozwiązaniem są przełączniki z wbudowanym odbiornikiem radiowym lub podtynkowe odbiorniki radiowe. Dzięki nim można sterować roletami zarówno za pomocą przełączników jak i pilotów, a nie dużym nakładem finansowym można stworzyć system sterowania centralnego i czasowego, gdzie np. wychodząc z domu za jednym przyciśnięciem zamykają się wszystkie rolety lub np. wszystkie rolety otwierają się o poranku.

 

Zabezpieczenia

Rolety zewnętrzne można dodatkowo zabezpieczyć przed podniesieniem pancerza od zewnątrz. W roletach ręcznych zastosowanie znajdują rygle automatyczne lub ręczne, a w napędach elektrycznych wieszaki blokady.