Rolety zewnętrzne estetyka i bezpieczeństwo

rolety

Rolety zewnętrzne powoli stają się standardowym wyposażeniem każdego domu. Nie tylko dbają o nasze poczucie bezpieczeństwa, ale także wpływają na estetykę mieszkania. Obecnie mogą być instalowane w trzech wersjach. Pierwsza z nich zakłada umieszczenie skrzynki z mechanizmem sterującym bezpośrednio w nadprożu okna. Jest to rozwiązanie, o którym trzeba pomyśleć już na etapie budowy i projektowania domu. Obecnie rzadko się z niego korzysta ze względu na to, że konstrukcja ta może generować nadmierne straty ciepła.

Inną optymalną w naszym klimacie technologią są rolety podtynkowe. Nie zasłaniają one okna i jednocześnie skrzynka rolety jest należycie ukryta pod warstwą tynku. W dobrze zaprojektowanym budynku rolety podtynkowe są najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym i architektonicznym.

Najprostszą metodą instalacji jest oczywiście przymocowanie rolety do okna. Niestety może to wpływać na przesłonięcie niewielkiego fragmentu szyby i zmniejszenie powierzchni, przez którą wpada światło.

Rolety zbudowane są z płaszcza, którego zadaniem jest ochrona wrażliwej szyby. Płaszcz przesuwa się po prowadnicach montowanych do ścian budynku lub ramy okna. Rolety antywłamaniowe posiadają mechanizm uniemożliwiający otworzenie ich z zewnątrz, ponadto dobra jakość materiału i wzmocnienia, powodują, że są one niewrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Budynki osłonięty roletami zewnętrznymi antywłamaniowymi stają się praktycznie nie do zdobycia. Jest to jednak konstrukcja praktycznie niewykorzystywana w budynkach mieszkalnych. Rolety antywłamaniowe ze względu na wysoką cenę służą najczęściej do ochrony instytucji publicznych. W domach jednorodzinnych montuje się ich tańsze odpowiedniki, których zadaniem jest głównie odstraszenie potencjalnych przestępców. Główną funkcją rolet w domach jest poprawa parametrów termoizolacyjnych mieszkania. Rolety zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w lato i stratom ciepła w zimę, tworząc unikalną poduszkę termoizolacyjną w przestrzeni pomiędzy płaszczem a szybą. Rolety zewnętrzne zapewniają komfort ich użytkownikom. Sterowane są najczęściej automatycznie, ale możliwa jest też obsługa manualna.

Niepowtarzalny design

Obecnie rolety produkowane są na zamówienie, dlatego każda z nich dopasowana jest do okna w najmniejszych szczegółach. Ponadto dostępne są w bogatej kolorystyce często dostosowanej do indywidualnych oczekiwań klienta.