Segmentowa, rolowana czy uchylna – jaką bramę garażową wybrać?

brama garażowa

Wybierając bramę, należy głównie zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Najważniejszym kryterium wyboru jest ilość posiadanego miejsca na posesji. Nie mniej istotny jest jej wygląd. Brama jest bardzo dużym elementem, więc powinna dopełniać przestrzeń swoim kolorem i wzorem. Warto dopasować ją do elewacji oraz drzwi i okien domu. Brama jest zakupem na lata, nie może więc być przypadkowym wyborem.

Bramy idealne do bardzo krótkich podjazdów

Bramami, które można zamontować w garażu, który ma krótki podjazd, albo nawet gdy wjazd zaczyna się blisko ulicy, są bramy segmentowe i rolowane. 

Brama segmentowa składa się z kilku segmentów połączonych zawiasami. Przesuwa się za pomocą rolek na prowadnicach. Gdy brama jest otwarta, konstrukcja znajduje się pod sufitem, więc nie zajmuje miejsca w garażu, ani poza nim. Brama segmentowa może działać automatycznie lub być obsługiwana ręcznie. Brama może zostać wyposażona w drzwi serwisowe, fotokomórki, przeszklenia.

Bramy rolowane również pozwalają zaoszczędzić bardzo dużo miejsca. Składają się z lameli wypełnionych pianką poliuretanową. Ten rodzaj bramy może być montowany wewnątrz, na zewnątrz lub w świetle wjazdu garażu. Brama rolowana jest otwierana za pomocą napędu, lecz w przypadku braku prądu możliwe jest otwarcie ręczne. Mechanizm jest skonstruowany tak, że zabezpiecza bramę przed niekontrolowanym opadnięciem.

Największe zalety bramy uchylnej

Bramy uchylne ze względu na prostą budowę mają wielu zwolenników. Największym plusem ich konstrukcji jest mała awaryjność. Bramy uchylne są bardzo atrakcyjne cenowo. Ten rodzaj bramy wykonany jest z profili stalowych. Bramy garażowe uchylne mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie. Brama może zostać wyposażona w drzwi, dzięki którym nie będzie konieczności otwierania całości, by dostać się do wnętrza garażu. Brama uchylna otwiera się dolną częścią na zewnątrz, co sprawia, że auto nie może stać blisko bramy, by była możliwość jej otwarcia. To sprawia, że brama uchylna jest dostępna jedynie dla właścicieli nieco dłuższych podjazdów. Otwarta brama nie zabiera miejsca w garażu.