Jak dobrze wybrać drzwi wewnętrzne?

PENDRAGON to drzwi o różnej budowie, w szerokiej gamie wykończeń i rozwiązań. Aby porównać je i znaleźć najlepsze dla siebie, przedstawiamy poniższy poradnik, który ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru.

Konstrukcja

Rozróżniamy dwa najbardziej popularne sposoby wykonania drzwi:

  • drzwi ramowe – ich konstrukcję stanowią ramiaki wykonane z mdf-u lub drewna, a wypełnieniem są różnego rodzaju szyby (najczęściej hartowane) oraz płyciny. Dzięki modułowej budowie nie ma konieczności stosowania listw przyszybowych i łączenia oklein na krawędziach. Poprawia to estetykę drzwi oraz ich trwałość. Lita konstrukcja sprawia, że większość drzwi już w standardzie posiada 3 zawiasy, choć w naszej ofercie są też lżejsze odmiany, produkowane na 2 zawiasach, które świetnie sprawdzą się przy montażu bez wymiany ościeżnic
  • drzwi płytowe – na zewnątrz obłożone są płytami, najczęściej HDF, a wewnątrz wypełnione tzw. plastrem miodu lub płytą wiórową, która poprawia wyciszenie i wytrzymałość drzwi. Przeszklenia i płyciny mocowane są za pomocą listw przyszybowych
poradnik - jak wybrać drzwi wewnętrzne

Wykończenie

Drzwi mogą być wykończone na kilka sposobów, co wpływa na ich wygląd, trwałość oraz cenę.
Najpopularniejsze pokrycia to: 

  • malowane – charakteryzuje je gładkie powierzchnie i nowoczesna kolorystyka, biel, szarości i beże, choć tak naprawdę możemy wykonać je na dowolny kolor
  • naturalna okleina – zewnętrzną warstwą jest naturalny fornir drewniany, czyli cienka warstwa drewna, pokryta dodatkowo lakierem bezbarwnym, drzwi nabierają naturalnego, niepowtarzalnego i ekskluzywnego charakteru. Przez to, że każdy fragment drewna jest inny i inaczej się wybarwia, mogą występować drobne różnice w odcieniu i usłojeniu poszczególnych elementów, co nie stanowi wady, a świadczy o naturalnym i niepowtarzalnym charakterze drzwi
  • laminat CPL – wielowarstwowa okleina, której wierzchnią warstwę stanowi utwardzona żywica, dzięki której uzyskuje się wysoką odporność na ścieranie i zadrapania
  • folia finish i inne – najpopularniejsze wykończenia, odporne na ścieranie
  • lakierowane – podstawowe wykończenie, w którym płyty HDF pokrywa się lakierem, posiadają wzór – usłojenie drewna i są propozycją dla osób szukających atrakcyjnej ceny

Strona otwierania

Dla osób niewtajemniczonych określenie „w jaki sposób otwierają się drzwi” często stanowi problem. Najlepiej określić to, gdy stoimy w pomieszczeniu, do którego otwierają się drzwi i patrzymy na nie. Wówczas zawiasy są widoczne i jeśli zawiasy są po prawej stronie to drzwi są prawe, a jeśli zawiasy są po lewej stronie to drzwi są lewe. Obrazuje to poniższy schemat.

strona otwierania

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe są popularniejszym rozwiązaniem, w którym występuje charakterystyczne przesuniecie płaszczyzn zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Takie drzwi można też założyć na istniejące ościeżnice.

W drzwiach bezprzylgowych zamknięte skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, widoczną po stronie otwierania drzwi, natomiast patrząc od strony tzw. głębi ościeża, oba rozwiązania wyglądają tak samo. Drzwi bezprzylgowe, dzięki prostszej formie mają mniej zakamarków i są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Najczęściej są również wyposażane w tzw. chowane zawiasy, niewidoczne po zamknięciu drzwi oraz zamek magnetyczny.

drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Ościeżnice

W naszej ofercie dostępne są ościeżnice stałe, regulowane oraz zabudowy ościeżnic stalowych, nazywane inaczej ościeżnicami nakładkowymi, a także ościeżnice ukryte. Ościeżnice stałe to najtańsze rozwiązanie. Mają przeważnie szerokość 9 – 10 cm, a otwory montażowe, dla najpopularniejszych ościeżnic, powinny być szersze o 12 cm od planowanej szerokości drzwi, np. dla drzwi 80 – otwór w murze powinien wynosić 92 cm. Szczeliny montażowe można wykończyć opaskami i ćwierćwałkami.

Ościeżnice regulowane posiadają po obu stronach opaski wykańczające, z czego jedna jest wysuwana i posiada regulację, przeważnie 2 cm. Ościeżnice jakby obejmują cały mur i dostępne są w kilkunastu rozmiarach, aby jak najlepiej dopasować je do grubości murów. Dostępne są w zakresie od 6 do 60 cm. Przy większych grubościach murów ościeżnice są łączone z dwóch lub trzech elementów. Przygotowując ściany do montażu ościeżnic regulowanych warto zadbać o ich równość, aby nie było szczelin pomiędzy opaskami ościeżnic, a ścianami. Jeśli mur będzie krzywy, przesunięty względem siebie lub odchylony od pionu powstaną szczeliny, które po montażu można uzupełnić np. akrylem podczas malowania ścian. Otwory montażowe dla najpopularniejszych odmian ościeżnic regulowanych powinny być szersze o 8 cm od planowanej szerokości drzwi, np. dla drzwi 80 otwór w murze powinien wynosić 88 cm. Dla drzwi bezprzylgowych z chowanymi zawiasami otwory powinny być jeszcze szersze lub należy wykonać podkucia w miejscach występowania gniazd zawiasów.

Zabudowy ościeżnic stalowych, inaczej ościeżnice nakładkowe to jakby zmodernizowane ościeżnice regulowane, tak aby nie trzeba było demontować starych ościeżnic, a  przesunięcie drzwi na zewnątrz w stosunku do obecnych pozwala stosować skrzydła o typowych rozmiarach. Dzięki temu, że przy takim montażu stosowane są zupełnie nowe ościeżnice, możemy zmienić sposób otwierania nowych drzwi. Jeśli obecne ościeżnice nie mają zbyt dużych odchyleń, zabudowy zmniejszają światła przejść o ok. 3 – 4 cm. Natomiast, gdy obecne ościeżnice lub ściany są odchylone od pionu, to należy założyć, że zabudowy również będą odchylone. Do drzwi z ościeżnicami nakładkowymi polecane są klamki z mniejszymi rozetami lub drzwi z głębiej osadzonymi zamkami.

Nowym typem ościeżnic są ościeżnice ukryte. Występują w dwóch odmianach, wykonane z profili aluminiowych na zasadzie ościeżnic stałych oraz z połączenia bazy MDF i opasek aluminiowych, gdzie konstrukcja przypomina ościeżnice regulowane. Ościeżnice przygotowane są do ich „ukrycia” po zakończeniu montażu, np. poprzez obłożenie płytami G-K lub tynkiem.

ościeżnice

Wymiary

Nasze drzwi dostępne są w znormalizowanych, typowych rozmiarach, jednoskrzydłowe o szerokości 60 – 100, a także drzwi dwuskrzydłowe i drzwi z dostawkami oraz naświetlami. Jeśli wysokość otworów w murze lub obecnych drzwi jest niższa w stosunku do rozmiarów typowych, nasi monterzy w ramach usługi montażu skrócą nowe drzwi. Możemy również zaoferować drzwi na dowolny wymiar.

Zamek

Standardowo w drzwiach zakładany jest zamek na zwykły, pokojowy klucz. Możemy go zastąpić zamkiem z blokadą łazienkową lub zamkiem przystosowanym do założenia wkładki patentowej. Możemy również wykonać drzwi tylko z otworem na klamkę, bez dolnego otworu na zamykanie. Takie rozwiązanie nazywamy zamkiem oszczędnościowym. W drzwiach bezprzylgowych i ukrytych często stosowany jest zamek magnetyczny, który świetnie wygląda i funkcjonuje – odwiedź nasze wybrane salony i sprawdź jak działa.

Szyby

W naszych drzwiach dostępna jest szeroka gama przeszkleń. Najpopularniejsze to szyby matowe – mleczne, które przepuszczają światło, a równocześnie zapewniają odpowiednią prywatność. Szyby te mogą być również barwione na odcień brązowy lub grafitowy. Ich matowane powierzchnie znajdują się zawsze od węższej strony drzwi, a gładkie od szerszej, zawiasowej strony. W wyższych modelach drzwi, szyby matowe – mleczne są klejone z dwóch taflii, gdzie ich matowione powierzchnie są klejone i znajdują się wewnątrz szyby, a gładkie powierzchnie znajdują się z zewnątrz, po obu stron drzwi, co ułatwia ich czyszczenie. W naszej ofercie dostępne są również różnego rodzaju ornamenty, lustra oraz szkła bezbarwne, przezroczyste.

Wentylacja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzwi do łazienek i ubikacji powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczeń, mieć co najmniej 0,8 m szerokości i 2 m wysokości oraz w dolnej części otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2. Powierzchnia wentylacyjna drzwi jest sumą powierzchni dostępnych elementów wentylacyjnych jak kratki, tuleje czy specjalne podcięcie oraz powierzchni prześwitu pomiędzy drzwiami, a podłogą. Kratka wentylacyjna spełnia powyższy warunek, podcięcie również przy szerokości drzwi co najmniej 80, natomiast tuleje wentylacyjne raczej go nie spełniają. Wówczas należy zwiększyć prześwit między drzwiami, a podłogą poprzez skrócenie drzwi od dołu. W drzwiach ramowych, ze względu na specyficzną budowę, producenci nie oferują kratek wentylacyjnych, jednak nasi fachowcy mogą je założyć podczas montażu, jeśli tylko jest na nie miejsce, a szerokość drzwi wynosi 70. Wówczas mogą powstać szczeliny między kratkami, a ramiakami drzwi.

Prześwit i progi

Standardowy prześwit pomiędzy drzwiami, a podłogą wynosi przeważnie 6 – 12 mm. W obecnych drzwiach wewnętrznych nie stosuje się progów, a najnowszym rozwiązaniem są progi opadające, gdzie specjalna uszczelka, automatycznie opada w trakcie zamykania drzwi, doszczelniając je i podwyższając poziom wyciszenia.

Drzwi na istniejące ościeżnice

Nasi fachowcy dostosują nowe, wybrane przez Ciebie drzwi do obecnych ościeżnic. Wyregulują je, zamontują klamkę oraz skrócą w razie potrzeby. Jeśli ościeżnice są nietypowe np. mają płytki felc lub są bezprzylgowe, możemy wymienić zawiasy, a nowe drzwi będą troszeczkę odstawać od obecnej ościeżnicy. Jeśli ościeżnice są mocno wykrzywione lub obecne drzwi mają wymiary nietypowe możemy zwęzić nowe drzwi, przycinając je po stronie zawiasów i ponownie okleić lub polakierować, choć w takich przypadkach warto skorzystać z naszej oferty drzwi nietypowych produkowanych na wskazany wymiar. Nie zajmujemy się renowacją obecnych ościeżnic, a w zamian za to oferujemy ich zabudowanie.

Warunki użytkowania i eksploatacji

Ze względu na użyte materiały, drzwi wewnętrzne nie powinny być narażone na działanie wilgoci. Zaleca się, aby montować je po zakończeniu prac mokrych np. po położeniu tynków i wykonaniu posadzek. Wilgotność w pomieszczeniach nie powinna przekraczać długotrwale 55%, a temperatura powinna wynosić przynajmniej kilkanaście stopni Celsjusza. Drzwi wewnętrzne nie powinny również oddzielać pomieszczeń o różnych temperaturach. Jeśli w Twoim mieszkaniu panują inne, niekorzystne warunki, powiedz nam o tym, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednie drzwi.

Zapoznaj się z warunkami użytkowania i konserwacji. Większość drzwi nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie należy czyścić ich agresywnymi lub ściernymi środkami chemicznymi. Drzwi nie powinny być zalewane wodą. Między skrzydłem, a podłogą zawsze pozostaje kilkumilimetrowa szczelina, więc normalne zmywanie podłóg na mokro nie powinno zaszkodzić drzwiom. Szczegóły znajdziesz w karcie gwarancyjnej i instrukcji dołączonej do każdych drzwi.