Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych

drzwi

Decyzja o wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie one stanowią barierę przed chłodem, różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi, a także osobami z zewnątrz. Wpływają nie tylko na komfort przebywania w domu czy mieszkaniu, ale również na nasze bezpieczeństwo. W tym artykule podpowiemy, na jakie kwestie zwracać uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne.

Materiał, z którego wykonane są drzwi zewnętrzne

Dokonując wyboru drzwi zewnętrznych, zwykle w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad materiałami, z których są one wykonane. Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd, ale również na podstawowe parametry, takie jak izolacyjność cieplna. Nie bez znaczenia jest również trwałość materiału, jego odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Najczęściej wybieramy spomiędzy drzwi drewnianych, aluminiowych lub PVC. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Drewno to materiał, z którego powstają drzwi o dobrych parametrach izolacyjnych, które skutecznie chronią zarówno przed temperaturami, jak i hałasem. Są trwałe, solidne i dobrze prezentują się zarówno w przypadku budownictwa klasycznego, jak i nowoczesnego. Trzeba jednak pamiętać, że takie drzwi będą wymagały regularnych prac konserwacyjnych.

Z kolei drzwi PCV zachęcają klientów przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Mają też sporo zalet użytkowych: są lekkie, łatwe w montażu, zapewniają wysoką dźwiękoszczelność. Trzeba jednak zwracać uwagę na jakość wykonania oraz montażu. Niskiej jakości drzwi PCV mogą być mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Z kolei drzwi z aluminium są bardzo mocne i solidne, a jednocześnie lekki i łatwe w codziennym użytkowaniu. Doskonale prezentują się na tle nowoczesnej architektury. Ich konstrukcja jest trwała, sztywna i niezwykle wytrzymała, dlatego zapewniają skuteczną ochronę.

Izolacyjność ciepła

W przypadku drzwi zewnętrznych należy szczególną uwagę zwracać na izolacyjność cieplną. Termoizolacyjność określana jest współczynnikiem przenikania ciepła (Ud). Im niższy współczynnik Ud, tym większa termoizolacyjność. Od czego to zależy? W dużej mierze od zastosowanego materiału izolacyjnego, który znajduje się między płytami ich obudowy, ale także tworzywa, z jakiego została wykonana rama konstrukcyjna. Zwykle materiałem izolacyjnym jest pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Bardzo ważne jest zastosowanie również odpowiednich uszczelek w ościeżnicy i ramie.

Bezpieczeństwo przed włamaniami

Bardzo ważne jest również, aby drzwi wejściowe stanowiły skuteczną barierę przed włamaniem. Muszą być więc przede wszystkim maksymalnie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że wpływa na to nie tylko sama konstrukcja drzwi, ale również mechanizm zastosowanych w nich zamków.

Jeśli zależy nam na wyższym poziomie bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na drzwi antywłamaniowe, których parametry wytrzymałościowe oraz wszystkie zastosowane zabezpieczenia zapewniają znacznie wyższy poziom ochrony niż w przypadku standardowych drzwi.