Okna standardowe i energooszczędne – porównanie

okna

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć o korzyściach płynących z zastosowania okien energooszczędnych. Cechują się one minimalnym współczynnikiem przenikania ciepła, co jest niewątpliwym plusem, ale jednocześnie ich koszt jest wyższy niż standardowych okien. Czy zatem rzeczywiście są lepsze? W tym artykule dokonamy krótkiego porównania okien standardowych i energooszczędnych. Podpowiemy też, czym kierować się w doborze konkretnego rozwiązania.

Czym właściwie różnią się okna energooszczędne od standardowych?

Zacznijmy od podobieństw, a te ujawniają się przede wszystkim w wyglądzie okien. Wizualnie energooszczędne okna praktycznie niczym nie różnią się od standardowych. Różnice (bardzo niewielkie) można dostrzec w grubości ram w przypadku okien drewnianych. Grubsze ramy zapewniają mniejsze przenikanie ciepła. Jednak już w przypadku modeli wykonanych z PCV te różnice będą zdecydowanie mniejsze, gdyż przy tym materiale liczy się przede wszystkim liczba komór powietrznych.

Wizualnie trudno dopatrzyć się różnic także w przypadku pakietów szybowych. Modele energooszczędne wyposażone są w kilka tafli oddzielonych od siebie komorami wypełnionymi argonem. Niektóre produkty dodatkowo posiadają też powłoki niskoemisyjne i folię termoizolacyjną, jednak te elementy są niewidoczne. Wszystkie te cechy wpływają na szczelność okien, jednak nie przyczynia się do widocznych różnic wizualnych.

Tak naprawdę kluczowe różnice między oknami standardowymi a energooszczędnymi są niewidoczne. Ujawniają się w parametrach technicznych, takich jak np. współczynnik przepuszczalności termicznej Uw. Im współczynnik Uw jest niższy, tym mniejsze straty energii. Chociaż nie ma ogólnie przyjętych norm, które wyznaczają granice między poszczególnymi typami okien, to jednak uznaje się, że modele energooszczędne nie powinny przekraczać wartości 1,2 Uw. Najlepszej jakości okna przeznaczone do zastosowania w domach pasywnych osiągają współczynnik 0,8 Uw.

Kiedy zainwestować w energooszczędne okna, a kiedy lepiej wybrać standardowe?

Energooszczędne okna dedykowane są przede wszystkim nowo powstającym obiektom, które tworzone są z zastosowaniem nowoczesnych materiałów budowlanych. Takie budynki wykazują niski współczynnik zapotrzebowania na energię grzewczą ze względu na wysoką jakość rozwiązań izolacyjnych. Aby zachować standardy energooszczędności, konieczny jest wybór odpowiedniej jakości stolarki okiennej. Wprowadzenie standardowych przeszkleń mogłyby prowadzić na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego.

Z kolei osobom, które mieszkają w słabo izolowanych budynkach, z praktycznego punktu widzenia nie opłaca się inwestować w okna energooszczędne. W takich przypadkach lepiej wybrać okna standardowe, gdyż korzyści z posiadania okien energooszczędnych byłyby niewielkie.