Aspekt wizualny przy wyborze okien – nasz poradnik

wygląd okien - poradnikWiększość stawia go na czołowym miejscu, szukając okien o odpowiednich kształtach i w upatrzonym kolorze. My o gustach nie dyskutujemy, dlatego też w ofercie mamy chyba wszystkie dostępne na rynku kształty i kolory. Od okien o prostych, nowoczesnych krawędziach po okna o różnym stopniu zaokrąglenia, o skrzydłach niezlicowanych lub półzlicowanych z ramami. Listwy przyszybowe decydujące o wyglądzie okna od wewnątrz mogą mieć kształt prosty lub zaokrąglony, choć dostępne są też inne odmiany jak retro czy soft.

Nasza oferta to szeroka paleta dostępnych kolorów oklein, wśród których znajdziesz modne i popularne odcienie szarości jak kolor szary, szary antracytowy o dwóch strukturach do wyboru, a także szary bazaltowy czy okleina imitująca szczotkowane aluminium. Osoby poszukujące barw naturalnego drewna mogą wybierać m.in. spośród oklein sheffield oak, birke rose, winchester czy sosna górska. Dla śląskich kamienic wpisanych do rejestru zabytków oferujemy cztery odcienie koloru czerwonego i cztery zielonego. Zamawiając okna w okleinie dwustronnej, w zależności od wybranego systemu, tworzywo w środku, czyli tzw. rdzeń może występować w kolorze białym, karmelkowym, brązowym, a także grafitowym.

Wybierając okna zwracamy również uwagę na takie szczegóły jak kolor uszczelek, ramek międzyszybowych, zawiasów i klamek. Najpopularniejsze są uszczelki w kolorze czarnym, choć dostępne są również uszczelki w kolorze szarym lub karmelkowym. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na częstszą pielęgnację, gdyż są trudniejsze do utrzymania w czystości. Ramki międzyszybowe mogą być wykonane z aluminium, stali lub tworzywa. Ramki aluminiowe i stalowe są koloru srebrnego, natomiast ramki tworzywowe występują w kilku kolorach, m.in. białym, jasnoszarym, szarym, jasnobrązowym – karmelkowym, ciemnobrązowym oraz czarnym.

Ostatecznym punktem decydującym o designie okna jest dobór klamek. Można zdać się na dobór producenta okien lub samemu zadecydować o ich kształcie i kolorze. Dużą popularnością cieszy się klamka Pluton, osoby lubiące tradycyjny wygląd znajdą klamkę Atlanta, a dla zwolenników nowoczesnego designu dostępna jest klamka Toulon. Każda powyższa klamka dostępna jest w kolorze białym, brązowym, srebrnym oraz starym złocie, a klamka Toulon występuje dodatkowo w kolorze tytan. Ciekawym rozwiązaniem, nie tylko pod względem estetycznym są ukryte zawiasy, które przy zamkniętym oknie są zupełnie niewidoczne. Zawiasy są zamontowane wewnątrz ram i znacząco poprawiają walory wizualne okna, dodatkowo wpływając na poprawę szczelności i funkcjonalności okna, a także, dzięki podwyższonej nośności, poprawę jego trwałości.